سلامت

۲ عامل اصلی مسمومیت دارویی در ایران را بشناسید

۲ عامل اصلی مسمومیت دارویی در ایران را بشناسید

۲ عامل اصلی مسمومیت دارویی در ایران را بشناسید

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: از ابتدای امسال بیش از ۱۰ هزار نفر بر اثر مسمومیت بر اثر مصرف مواد اعتیادآور به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند و بیشترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، سوءمصر متادون و ترامادول بوده است.

به گزارش خبرآنلاین ،نوشین محمدحسینی افزود: یکی از دغدغه‌های سازمان غذا و دارو بروز عوارض ناشی از مسمومیت با متادون و به دنبال آن فوت ناشی از سوء مصرف این داروست.

ایسنا در خبری نوشت:اسرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت تصریح کرد: در بررسی‌های صورت گرفته براساس آمار ارسالی از بیمارستان‌های ۵۷ دانشگاه کشور، در سال ۱۳۹۸و نیمه نخست ۱۳۹۹، اصلی‌ترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، با اختلاف زیاد از دیگر عوامل مخدر و محرک، داروهای متادون و ترامادول بوده است؛ همچنین تریاک، شیشه، حشیش و هروئین در رده‌های بعدی قرار دارند.

محمد حسینی خاطرنشان کرد: تعداد کل موارد مسمومیت عوامل مخدر و محرک مراجعه شده به بیمارستان‌های ۵۷ دانشگاه در کل کشور در سال‌های ۱۳۹۸ و نیمه نخست ۱۳۹۹ به ترتیب برای متادون ۱۲۳۶۱ و ۵۵۲۷، ترامادول ۷۲۷۴ و ۲۹۷۴، تریاک ۶۴۴۶ و ۲۸۹۶ و شیشه ۲۲۸۳ و ۱۰۹۹ مورد ثبت شده است.

وی خاطرنشان کرد: براساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، توزیع متادون باید مانند سایر داروها از طریق داروخانه‌ها صورت گیرد؛ بنابراین برای پیشگیری از بروز بسیاری از مسمومیت‌ها و سوء مصرف متادون، این دارو باید تحت کنترل بیشتری به بیماران ارائه شود.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه با تلاش سازمان غذا و دارو فرآیند رهگیری و ردیابی اقلام دارویی مورد استفاده در مراکز ترک، در قالب سیستم TTAC در حال اجراست، عنوان کرد: درصورت همکاری بخش‌های مرتبط درمان اعتیاد، قادرخواهیم بود هرگونه قاچاق و تخلف احتمالی را کاملا رصد و شناسایی کنیم.

وی گفت: گرچه آموزش‌های لازم در خصوص پیشگیری از مسمومیت‌ها خصوصا متادون از طریق معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طی سال‌های متمادی ارائه شده، اما به رغم آموزش‌های ارائه شده توسط سازمان غذا و دارو و دانشگاه ها، همچنان مسمومیت با این دارو مشاهده می‌شود.

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو ادامه داد: از سال ۱۳۹۵ تا نیمه نخست ۱۳۹۹ بیش از ۴۳ هزار و ۴۰۰ مورد مسمومیت ناشی از مصرف متادون در کشور ثبت شده است.

محمدحسینی گفت: از جمله مشکلات مبتلا به در حوزه متادون می‌توان به قاچاق این دارو و عرضه غیرمجاز آن در بازار سیاه، عرضه دارو بدون رهگیری مصرف کننده واقعی دارو، عدم نظارت مناسب به توزیع متادون در مراکز توزیع کنونی متادون و فقدان انجام بازرسی منظم، سهل انگاری مصرف کنندگان داروی متادون و عدم رعایت نکات ایمنی در نگهداری صحیح دارو، مسمومیت اتفاقی خانواده ها، کودکان و بستگان فردی که تحت درمان اعتیاد با متادون قرار دارد، مصرف اتفاقی متادون، فقدان اطلاع مصرف کنندگان از عوارض ناخواسته متادون و بی توجهی به رعایت ضوابط مربوط به تحویل شربت متادون در ظروف مقاوم در برابر کودکان است.

۲۳۳۲۱۷

منبع خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا