علم و فناوری

«کامیون زباله فضایی» در پی یک موشک پیر

به گزارش تجارت‌نیوز، ماموریت ادراس-جی(ADRAS-J) که سرواژه عبارت «حذف زباله‌های فعال توسط استرواسکیل-ژاپن»(Active Debris Removal by Astroscale-Japan) است به یک قرار ملاقات موفقیت‌آمیز با یک موشک مرحله دوم H-۲A دست یافت و اکنون در فاصله‌ نزدیک به چند صد کیلومتری از این شی در حال حرکت است. این فضاپیما اکنون در حال آماده شدن برای انجام یک بررسی دقیق از موشک مد نظر در مدار و گرفتن تصاویر از آن است.

به نقل از آی‌ای، شرکت استرواسکیل در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت که مرحله بالایی موشک، که در سال ۲۰۰۹ پرتاب شد، فاقد داده‌های GPS خاص خود است که تعیین مکان دقیق را برای یک چنین ماموریتی و عملیات در مجاورت(RPO) آن چالش برانگیز می‌کند.

گروه‌های عملیاتی استرواسیکل در ژاپن و بریتانیا با استفاده از مشاهدات زمینی محدود، ادراس-جی را در چند صد کیلومتری مرحله بالایی موشک با موفقیت مانور دادند.

پس از آن، دوربین بصری ادراس-جی موشک را شناسایی کرد و تصاویر آن با استفاده از الگوریتم‌های ناوبری پردازش شدند.

ایجیرو آتاراشی(Eijiro Atarashi)، مدیر پروژه ادراس-جی در استرواسکیل ژاپن می‌گوید: شروع ناوبری نقطه عطفی برای ماموریت ادراس-جی است که تخصص و کار گروهی را در بین گروه‌های استرواسکیل در ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده نمایان می‌کند. این ما را یک قدم به پیشرفت بیشتر قابلیت‌های عملیات در مجاورت و درک ما از زباله‌های فضایی نزدیک‌تر می‌کند و تعهد ما به توسعه پایدار فضا را بهبود می‌بخشد.

همانطور که شرکت توضیح می‌دهد، ادراس-جی مجهز به طیف وسیعی از حسگرهاست که با خیال راحت به اهداف نزدیک می‌شوند و داده‌های ناوبری نسبتا ضروری مانند فاصله و جهت را جمع‌آوری می‌کنند.

هماهنگی و جابجایی بین این حسگرها برای موفقیت ماموریت بسیار مهم است و مانند انتقال آرام از یک تلسکوپ به دوربین شکاری به یک ذره‌بین در حالی است که در یک وسیله نقلیه در حال حرکت قرار دارند. این نشان دهنده پیچیدگی و دقت مورد نیاز برای چنین ماموریتی است.

عملیات مجاورت شامل توانایی یا عملکرد دو یا چند شی فضایی مجزا است که به طور عمدی نزدیک به یکدیگر با استفاده از روش‌های مختلف مانور می‌دهند. این عملیات نقش مهمی در ماموریت‌های خدماتی آتی دارد که ممکن است شامل بازرسی، تعمیر، سوخت‌گیری، ارتقاء یا مونتاژ فضاپیماها و موشک‌ها در فضا باشد.

ادراس-جی به عنوان یک ماموریت پیشگام در ماه فوریه پرتاب شد و اولین تلاشی است که برای نزدیک شدن، ارزیابی، و بررسی ایمن زباله‌های فضایی موجود از طریق روش‌های عملیات مجاورت انجام می‌شود. این ماموریت که انتظار می‌رود تا ماه مه سال ۲۰۲۴ تکمیل شود، نویدبخش دوران جدیدی از ماموریت‌های عملیات مجاورت است که بر تقویت یک محیط فضایی پایدار متمرکز است.

شرکت استرواسکیل ژاپن همچنین قصد دارد به اولین سرویس بازگردانی تجاری تبدیل شود و تلاش‌ها برای پاکسازی مدار زمین را هدایت کند.

زباله‌های فضایی شامل اجسام منسوخ شده ساخته دست بشر هستند که به دور زمین می‌چرخند. این قطعات از نظر اندازه، خطراتی را برای فضاپیماهای عملیاتی و ایستگاه فضایی بین‌المللی ایجاد می‌کنند.

استارت‌آپ‌های ژاپنی همچنین قصد دارند یک سیستم لیزری زمینی ایجاد کنند تا زباله‌های فضایی را از مدار زمین خارج کند. یکی از استارت‌آپ‌ها، اکس-فیوژن(EX-Fusion) نام دارد که مستقر در اوزاکا است و یک رویکرد زمینی منحصربه‌فرد دارد که از زرادخانه فناوری لیزر خود که در اصل برای تحقیقات انرژی همجوشی توسعه یافته بود، استفاده می‌کند. در صورت موفقیت، این روش نوآورانه می‌تواند به طور قابل توجهی به کاهش ازدحام در فضای اطراف زمین کمک کند.

 
منبع تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا