اقتصاد و سرمایه

چگونه همراه بانک‌های جعلی را بشناسیم؟

چگونه همراه بانک‌های جعلی را بشناسیم؟

این روزها کلاهبرداری از طریق همراه بانک‌های جعلی افزایش یافته است. اما چگونه باید از این کلاهبرداری‌ها پیش‌گیری کنیم؟


به گزارش تجارت‌نیوز، با افزایش استفاده مردم از همراه بانک و اینترنت بانک برای انجام فعالیت‌های بانکی، بسیاری از سودجویان و کلاهبرداران، با جعل اپلیکیشن‌های بانکی، به اطلاعات کارت بانکی قربانیان دسترسی پیدا کرده و حساب آنها را خالی می‌کنند. با وجود هشدارهای متعدد درباره این روش کلاهبرداری از سوی مراجع ناظر و رسانه‌ها، این موضوع همچنان قربانی می‌گیرد.

یکی از فراگیرترین روش‌های کلاهبرداری‌های اینترنتی، استفاده از اپلیکیشن‌های جعلی است. کلاهبرداران با ایجاد اپلیکیشن‌هایی که شباهت بسیاری نسبت به نسخه اصلی آنها دارد، اطلاعات بانکی مشتریان را دریافت کرده و به حساب آنها دسترسی پیدا می‌کنند.

امروز نیز پلیس فتا با ارسال پیامی به شهروندان، باردیگر به انتشار نسخه‌های جعلی همراه بانک‌ها هشدار داده است. در متن این پیام نوشته شده است: «با توجه به انتشار نسخه‌های جعلی همراه بانک و اینترنت بانک از سوی مجرمین، اکیداً از جستجوی این خدمات در موتورهای جست‌وجو خودداری و از وب‌گاه اصلی بانک اقدام به دریافت برنامک‌ها یا خدمات مورد نظر کنید.»

چگونه از کلاهبرداری از طریق همراه بانک پیش‌گیری کنیم؟

همانطور که در این پیام تاکید شده است، اصلی‌ترین راه برای پیشگیری از این جرایم، استفاده از نسخه اصلی همراه بانک‌هاست. به این منظور، مشتریان باید با مراجعه به وبسایت اصلی هر بانک، اپلیکیشن همراه بانک آن را دانلود کرده و از آن استفاده کنند.

به علاوه، مشتریان باید بدانند که بانک‌ها تحت هیچ شرایطی از مشتریان خود نمی‌خواهند که اطلاعات بانکی خود را از طریق ایمیل، تلفن یا پیامک در اختیار دیگران قرار دهند. بنابراین اگر مشتریان، پیامکی با این مضمون از سوی بانک مواجه شدند، باید بدانند که تحت خطر کلاهبرداری قرار دارند.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا