اقتصاد و سرمایه

چرا سیگار گران شد؟

چرا سیگار گران شد؟

اقتصاد ۱۰۰- بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت برخی از انواع سیگار نسبت به سال گذشته، افزایش چشمگیری پیدا کرده است. جزئیات میزان تغییرات و قیمت سیگار در سال ۱۴۰۳ در اینفوگرافیک پایین آمده است.

بررسی بازارهای مختلف کالا حاکی از آن است که قیمت سیگار در سال ۱۴۰۳ بیش از هر کالای دیگری به استقبال تورم رفته است.

بررسی نرخ سیگار در خرده‌فروشی‌های سطح شهر نشان می‌دهد با شروع سال جاری هر پاکت کمل آبی با رشد ۱۰۵ درصدی قیمت، به ۳۵ هزار تومان رسیده است تا از انواع وینستون جدید هم گران‌تر شود. 

مونتانا که به‌عنوان سیگاری اقتصادی، کم‌ضرر و اخیرا پرطرفدار شناخته می‌شود، با تغییر سال، ۵۴ درصد گران شد تا اکنون در محدوده ۲۰ هزار تومان قیمت بخورد.

در اینفوگرافیک پایین به پنج سیگاری که بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند اشاره شده است. البته این محصولات در نقاط مختلف شهر و از دکه‌ای به دکه دیگر قیمت متفاوتی دارند. در این‌جا به میانگینی از قیمت سیگار در سال ۱۴۰۳ اشاره شده است. 

 

IMG_20240519_014118_433

چرا قیمت سیگار در سال ۱۴۰۳ افزایش یافت؟

شاید ریشه افزایش قیمت سیگار در سال ۱۴۰۳ به مصوبه مجلس شورای اسلامی در تاریخ 29 مهر 1402 بازگردد که با مالیات 15 تا 50 درصدی بر محصولات دخانی نظیر سیگار و تنباکو از شروع سال 1403 و در طول اجرای برنامه هفتم توسعه موافقت کرد.

بنابراین، مالیات هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی 15 درصد، سیگار تولید داخل با نشان بین‌المللی 25 درصد و سیگار وارداتی با هر نشان 50 درصد افزایش یافت.

علاوه بر این، مالیات هر بسته تنباکو 50 گرمی تولید داخل، 20 درصد و مالیات هر بسته تنباکو 50 گرمی وارداتی آماده مصرف 55 درصد افزایش یافته است.

البته باید توجه داشت که بسیاری از کارشناسان سلامت نسبت به مصرف سیگار هشدار می‌دهند و استفاده از آن را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنند. طبیعتا هدف از انتشار این گزارش هم حمایت از مصرف سیگار نیست؛ اما طبیعتا این نوع از افزایش قیمت یک کالا که ضریب نفوذ بالایی هم دارد معیشت بسیاری از مردم را هدف قرار می‌دهد.

گرچه ممکن است هدف دولت و مجلس از اجرای چنین مصوبه‌ای کاهش مصرف دخانیات باشد، اما بارها تجربه کرده که در چنین شرایطی مردم به سمت استفاده از محصولاتی می‌روند که ارزان‌ترند و بالطبع کیفیت پایین‌تری دارند.

منبع: تجارت نیوز

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا