ارز دیجیتال

پیدایش بلاک‌چین به زبان ساده

جدای از اینکه بلاکچین چیست باید بدانیم که بلاکچین آمد که چه مسئله‌ای را حل کند؟ بلاکچین مکانیزم ایجاد اعتماد است زمانی که نهاد واسط اعتمادسازی وجود ندارد.

این گفته یزدان عباسی، رئیس کارگروه آموزش و پژوهش انجمن بلاکچین ایران در خصوص بلاکچین به زبان ساده در قسمت اول برنامه کیوبیت است.

عباسی در ادامه با بیان مثالی به منشا پیدایش بلاکچین اشاره دارد. در گذشته باتوجه به کوچک بودن جوامع، همه افراد از تاریخچه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی یکدیگر خبر داشتند. به عنوان مثال اگر زمینی از توسط شخصی به پسرش میرسید همه افراد جامعه آگاه می شدند و به این صورت مالکیت آن زمین مشخص می‌شد. اما به تدریج با بزرگ شدن جوامع و پدید آمدن نهادهای مختلف امکان آگاهی افراد از تمامی تراکنش‌های موجود از بین رفت. در همین نقطه است که بلاکچین وارد می‌شود. به زبان ساده بلاکچین دوباره ما را به همان دوران برگرداند.

عباسی درباره حفظ حریم خصوصی در فضای بلاکچین اینگونه بیان کرد که: در فضای بلاکچین برای حفظ حریم خصوصی یعنی افشای اطلاعاتی رخ ندهد درحالیکه داده‌ها درحال افشا شدن است، میان تراکنش‌ها و هویت افراد ارتباطی وجود ندارد. به عبارت دیگر شما شاهد انجام تراکنش میان دو شماره حساب هستید اما اینکه شماره حساب متعلق به چه کسی است، مشخص نیست.

به گفته یزدانی به دلیل اینکه همه افراد سابقه تراکنش‌ها را دارند و همگان نفعی نمی‌برند از ایجاد اختلال در سیستم، سعی می‌کنند که درست و صحیح بازی کنند چراکه با درست بازی کردن در این فضا، پاداش نصیب آنان می شود.

در ادامه این گفتگو علیرضا مفتخر، مدیر محصول مرکز تبادل رمزارزی با توضیح بازی های اصطلاحا play to earn (بازی کن تا پول بدست بیاری) به بررسی این گونه بازی‌ها از دید کاملا متفاوتی پرداخت.

وی در این گفتگو اذعان دارد که ترند این روزهای بازار رمزارز که همان همستر معروف است، نوعی بازی tap to earn یا ضربه بزن و سکه بگیر است که زیر مجموعه همان بازی های play to earn است.

منبع اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا