ارز دیجیتال

نقطه عطف اروپا در سفرهای فضایی: «آریان 6» باعث اقتدار فضایی قاره سبز می‌شود؟

اکوایران: آژانس فضایی اروپا در روز سه‌شنبه موشک فضایی قدرتمند آریان 6 را به فضا پرتاب خواهد کرد. این موشک به عنوان جایگزینی برای آریان 5 در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش اکوایران، اروپا در تاریخ 9 جولای (19 تیر) با پرتاب موشک فضایی قدرتمند آریان 6 که حامل تقریبا دوازده ماهواره و آزمایش علمی است، به عرصه پرتاب‌های فضایی سنگین بازخواهد گشت.

به نوشته نیواطلس، آژانس فضایی اروپا مدت زیادی است که در انتظار پرتاب آریان 6 به سر می‌برد. این موشک که حدود 15 سال پیش به عنوان جایگزینی برای آریان 5 طراحی شد، قرار بود در سال 2020 به فضا برود، اما با وجود بازنشستگی آریان 5 در یک سال پیش، هنوز هم روی زمین باقی مانده است.

این انتظار قرار است روز سه‌شنبه با بلند شدن نخستین آریان 6 از خط استوا در آمریکای جنوبی تغییر کند. انتظار می‌رود این پرواز که 51 دقیقه و 40 ثانیه به طول می‌انجامد، فهرستی بلندبالا از کارهایی که باید انجام شود، به همراه داشته باشد.

هدف این پرواز نه تنها نشان دادن قابلیت پرواز آریان 6 است، بلکه توانایی مرحله دوم پرتاب در روشن شدن مجدد تا چهار مرتبه را به نمایش می‌گذارد. هدف از این کار قرار دادن محموله‌های مختلف در مدارهای گوناگون و کاهش زباله‌های فضایی است؛ در واقع این اتفاق با اطمینان از اینکه مرحله دوم پرتاب می‌تواند دوباره وارد جو زمین شده و بسوزد یا به مدار گورستان – که برای فضاپیماهای از کار افتاده در نظر گرفته شده – فرستاده شود، رخ می‌دهد.

علاوه بر این، آریان 6 یازده محموله بین‌المللی را حمل خواهد کرد. این محموله‌ها شامل چندین ماهواره، آزمایش‌هایی که در طول کل ماموریت در داخل موشک باقی می‌مانند و اطلاعات را به زمین مخابره می‌کنند و دو کپسول که برای ورود مجدد به جو زمین طراحی شده‌اند، می‌شوند.

در صورت موفقیت، آریان 6 می‌تواند به احیای قابلیت‌های پرتاب سنگین اروپا منجر شود و امکان انجام 11 پرواز در سال با هزینه‌ای کمتر از آریان 5 را فراهم سازد. با این حال، این تلاش ممکن است دیرهنگام باشد، چرا که اسپیس‌ایکس به‌طور مرتب با هزینه‌های پایین‌تر موشک‌هایی با محموله‌های بزرگ‌تر پرتاب می‌کند و بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز به دنبال الگوبرداری از موشک‌های قابل استفاده مجدد آن‌ها هستند.

اگر می‌خواهید این پرتاب را به صورت زنده تماشا کنید، در ساعت 21:30 سه‌شنبه به وقت ایران، از طریق وب‌تلویزیون آژانس فضایی اروپا به تماشای آن بنشینید.

منبع اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا