اقتصاد و سرمایه

نسبت تسهیلات به سپرده‌های فرودین‌ماه به ۸۳.۹ درصد کاهش یافت

نسبت تسهیلات به سپرده‌های فرودین‌ماه به 83.9 درصد کاهش یافت

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در پایان فروردین‌ماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1.3 واحد درصد افت کرد. بیشترین رقم این نسبت نیز به استان خراسان شمالی رسید.


به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی در روزهای گذشته گزارش وضعیت مانده سپرده‌ها و تسهیلات بانکی در پایان فروردین‌ماه ۱۴۰۳ را منتشر کرد. بر اساس داده‌های این گزارش، رقم مانده سپرده‌های بانکی در پایان فروردین‌ماه بالغ بر ۹ هزار و ۹۴۶ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم نسبت به مقطع مشابه در سال قبل به میزان ۳۵ درصد رشد کرده و نسبت به پایان سال ۱۴۰۲ معادل ۸.۶ درصد افزایش داشته است. با کسر سپرده قانونی، یعنی بخشی از سپرده‌ها که طبق قانون بانک‌ها موظف هستند ذخیره کرده و برای تسهیلات‌دهی از آن استفاده نکنند، این رقم به 9 هزار و 162 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به علاوه، مانده تسهیلات اعطایی از سوی شبکه بانکی، رقمی بالغ بر هفت هزار و ۶1۴ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه قبلی بیش از ۳۶ درصد افزایش داشته است. همچنین این رقم نسبت به پایان سال قبل به میزان ۷.۷ درصد افزایش یافته است.

یکی از داده‌های حائز اهمیت در صنعت بانکداری، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر ذخیره قانونی است که در گزارش بانک مرکزی نیز به آن پرداخته شده است. این نسبت نشان می‌دهد که چه مقدار از وجوه سپرده‌گذاری شده نزد بانک‌ها، دوباره توسط آنها وام داده می‌شوند.

فروردین 03 تسهیلا به سپرده

کاهش نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در سال 1403

بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی، بازه مورد قبول نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی رقمی بین ۸۰ تا ۹۰ درصد است. اگر این نسبت بالاتر از این رقم باشد، به این معناست که بانک‌ها بیش از حد استاندارد اقدام به اعطای تسهیلات کرده‌اند و ممکن است در آینده با مشکل تامین نقدینگی مواجه شوند. اما اگر این نسبت کمتر از حد استاندارد باشد، نشان‌دهنده مشارکت ناکافی بانک‌ها در تامین مالی بنگاه‌ها و خانوار است.

بررسی داده‌های ارائه شده در گزارش جدید بانک مرکزی حاکی از آن هستند که در پایان فروردین‌ماه نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر ذخیره قانونی در کل کشور رقمی معادل ۸۳.۹ درصد بوده است. این در حالی است که این نسبت در پایان فروردین‌ماه سال قبل برابر با ۸۵.۲ درصد و در اسفندماه معادل 85.1 درصد بود که نشان دهنده کاهش حجم تسهیلات نسبت به سپرده‌ها در سال جاری است.

وضعیت نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در استان‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهند که مانده تسهیلات اعطا شده توسط بانک‌های 9 استان کشور، بیش‌تر از سپرده‌های جذب شده توسط آنها بوده است. به این ترتیب، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر ذخیره قانونی در این 9 استان بالاتر از 100 درصد رقم خورده است. این نسبت در استان‌های خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری به ترتیب با ارقام ۱۵۲ درصد، ۱۳۴ درصد و ۱۲۵ درصد، بالاترین میزان در بین استان‌‌ها ثبت شده است.

در مقابل اما نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در ۱۲ استان کشور کمتر از حد قابل قبول بوده و مناطق آزاد، استان البرز و استان فارس به ترتیب با ارقام ۴۴ درصد، ۵۴ درصد و ۵۸ درصد، کمترین میزان این نسبت را به خود اختصاص داده‌اند.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا