اقتصاد و سرمایه

نرخ سود سپرده بانکی چقدر است؟/ لزوم پیابندی بانک‌ها به نرخ‌های قانونی

نرخ سود سپرده بانکی چقدر است؟/ لزوم پیابندی بانک‌ها به نرخ‌های قانونی

بانک مرکزی اخیرا با ابلاغ بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات مالی، به آنها نسبت به تخلف و تخطی از نرخ سود سپرده بانکی اعلامی هشدار داد.


به گزارش تجارت‌نیوز، بهمن‌ماه سال 1401 آخرین باری بود که بانک مرکزی نرخ سود سپرده بانکی را اصلاح کرد و حالا بیش از یک سال است که نرخ‌های سود در شبکه بانکی تغییری نکرده است. با این وجود، بانک‌ها همچون سال‌های گذشته، همواره سعی می‌کنند با پیشنهاد نرخ سودهای بالاتر، وارد رقابتی برای جذب سپرده‌ها شوند. این موضوع همچنین پس از انتشار گواهی سپرده با نرخ سود 30 درصدی تشدید شد و برخی بانک‌ها سودهایی بیش از 30 درصد به مشتریان خود ارائه می‌دهد؛ با این حال این موضوع هیچ‌گاه به مذاق بانک مرکزی خوش نیامده است.

نرخ سود سپرده بانکی چقدر است؟

بر اساس آخرین ابلاغیه بانک مرکزی، نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت عادی پنج درصد و سپرده کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه، 12 درصد است. همچنین نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت ویژه 6 ماهه به 17 درصد می‌رسد. به علاوه، سپرده‌های بانکی با سررسیدهای یک ساله، دو ساله و سه ساله نیز به ترتیب، سودی 20.5 درصد، 21.5 درصد و 22.5 درصد را برای سپرده‌گذاران تضمین می‌کنند.

اولتیماتوم بانک مرکزی به مدیران بانک‌های متخلف

بانک مرکزی در روزهای اخیر با ابلاغ بخشنامه‌ای اخطاری و لازم‌الاجرا خطاب به بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات مالی، به آنها نسبت به تخلف و تخطی از نرخ سود سپرده بانکی اعلامی هشدار داد. در این بخشنامه ذکر شده که با وجود تاکید مکرر بانک مرکزی بر لزوم رعایت سقف نرخ سود سپرده بانکی و نرخ سود تسهیلات، بررسی‌ها و بازرسی‌ها نشان می‌دهند که بانک‌ها به شیوه‌های مختلف از نرخ‌های اعلام شده تخطی می‌کنند.

همچنین در این بخشنامه تاکید شده که مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده خاص با نرخ سود 30 درصد، در مقاطع زمانی مختلف و با اهداف مشخص بوده و به منزله تغییر سیاست نرخ سود یا اعلام نرخ جدید نبوده است.

بانک مرکزی همچنین در این بخشنامه، تاکید کرده که در صورت احصاء هرگونه تخلف از نرخ‌های سود اعلامی، اعزای هیات مدیره و مدیرعامل بانک یا موسسه مالی متخلف، در «کمیسیون احراز و لغو تاییده صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری» مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرند.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا