علم و فناوری

فوتبال بعد از هوش مصنوعی/ ۵ چیز که با هوش مصنوعی تغییر می‌کند

​به گزارش تجارت‌نیوز، مشاغل زیادی به واسطه هوش مصنوعی تحت تاثیر قرار گرفته و یا حتی تهدید می‌شوند. عده‌ای بر این باورند که هوش مصنوعی به زودی انسان را از کار بیکار خواهد کرد. این اتفاق به این زودی رقم نخواهد خورد اما در قیاس انسان و هوش مصنوعی، نمی‌توان انسان را از ابتدا پیروز و برنده خواند. ابزار هوش مصنوعی ابزار تحلیلی و تطبیقی بسیار دقیق‌تری از انسان دارد. این ابزار هر حوزه‌ای را متحول می‌کند و به همین ترتیب هوش مصنوعی دنیای فوتبال را با روش‌های جدید و هیجان‌انگیزی تکان خواهد داد. از تحلیل لحظه‌ای بازی‌ها تا پیشگیری از مصدومیت و جلب توجه هواداران، هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف این ورزش کاربرد دارد. در این گزارش به جایگاه‌هایی که هوش مصنوعی به تازگی برای خود در سیستم فوتبال مدرن باز کرده است می‌پردازیم.

بهبود عملکرد بازیکنان

فوتبال مدرن زمانی به سر و شکل رسید که آمار و ارقام به شکل سازمان یافته‌ای تحلیل شد. پای نمودارها و اشکال دیگر تحلیلی به رختکن‌ها و اتاق سرمربیان باز شد و این‌گونه زبان‌های تفسیری و ترجمه فوتبال متکثر شده‌اند. افراد مختلفی با نگرش‌های متفاوتی از جای جای جهان پا به مستطیل سبز گذاشتند و چشم دنیا را به خود گرداندند. زیرا فوتبال را می‌توان پرطرفدارترین ورزش جهان خطاب کرد. در ستایش فوتبال نیاز به که سخن گفتن نداریم. صحبت از آنجایی آغاز می‌شود که هوش مصنوعی هم مثل دیگر افراد به مستطیل سبز وارد شد. 

سیستم‌های هوش مصنوعی بهتر از انسان اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند. این گونه کار برای انسان‌ها در هر جایگاهی ساده‌تر می‌شوند. آن‌ها می‌توانند تفسیر، خوانش یا تحلیل خود را از این داده‌ها جمع‌آوری شده داشته باشند یا حتی از نتیجه‌گیری هوش مصنوعی استفاده کنند. هر چند هوش مصنوعی هنوز به تکامل نرسیده و نتیجه‌گیری‌های آن می‌توانند محل ایراد باشند. 

در مورد فوتبال هم همین مسئله وجود دارد. مربیان می‌توانند از دستیارهای حرفه‌ای هوشمند برای تحلیل و تجزیه عملکرد بازیکنان خود در حین بازی و تمرینات استفاده کنند. رویارویی در فوتبال مدرن بیشتر مربوط به همین اطلاعات است. فهم سیستم و استراتژی حریف در لحظه به لحظه بازی برای ضربه زدن به آن‌ها اهمیت بالایی دارد. 

این سیستم‌های هوشمند با بررسی سوابق گذشته هر بازیکن نقاط ضعف بدنی وی را شناسایی و برنامه‌هایی برای بهبود این شرایط به شما ارائه می‌دهد. هر چند که نمونه‌های این عملکرد تاکنون ابتدایی و پیش‌پا افتاده بودند اما می‌توان چشم‌انداز هیجان‌انگیزی برای این تکنولوژی ترسیم کرد.

استراتژی‌های برنده

هوش مصنوعی می‌تواند به مربیان در ارائه‌ استراتژی‌های برنده برای بازی‌ها کمک کند. سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند داده‌های سایر تیم‌ها را بررسی کرده و نحوه‌ی احتمالی بازی آن‌ها را پیش‌بینی کنند. مربیان می‌توانند از این اطلاعات برای توسعه‌ی برنامه‌هایی استفاده کنند که از نقاط ضعف تیم حریف بهره ببرند و از نقاط قوت تیم خود نهایت استفاده را ببرند.

تغییر تاکتیک در شرایط و لحظات سخت یک بازی از مهم‌ترین تصمیمات یک مربی است. گاهی اوقات مریبان یا به طور کلی انسان توان در نظر گرفتن تمام جوانب را ندارد. به عنوان مثال از دیدن راه حل‌های ابتدایی و ساده بازمی‌مانیمو به دنبال جواب راه‌های سخت‌تر را انتخاب می‌کنیم. فوتبال شباهت زیادی به زندگی دارد. حضور  چنین ابزار یپیشرفته‌ای در کنار هر کسی می‌تواند به شما کمک کند تا از دیدن جزئی‌ترین گزینه‌ها و کم‌رنگ‌ترین احتمالات جا نمانید. هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند تا تفسیر بهتری از وضع موجود داشته باشید. این در نهایت به شما کمک می‌کند به پیروزی و برد نهایی خود نزدیک شوید.

‌پیدا کردن بهترین بازیکنان

در گذشته، استعدادیاب‌ها برای تماشای بازیکنان و تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا به اندازه‌ی کافی خوب هستند یا خیر، به سراسر جهان سفر می‌کردند. اکنون، می‌توان از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده‌های بازیکنان از سراسر دنیا استفاده کرد. این امر می‌تواند به استعدادیاب‌ها کمک کند تا بازیکنان بااستعدادی را که ممکن است به طور دیگری از دستشان بدهند، پیدا کنند.

عادلانه‌تر کردن بازی

داوری همیشه در فوتبال یکی از مهم‌ترین مسائل بوده است. بحث داوری حتی در لیگ حرفه‌ای فوتبال داخلی کشور خودمان هم بسیار داغ است. تجربه چند ساله در سیستم داوری ویدئویی یا وار هم به ما ثابت کرد که باز هم جار و جنجال از بین نمی‌رود. داور بخشی از فوتبال است. باید دید که این موضوع بحث برانگیز چگونه با ورود هوش مصنوعی تغییر می‌کند. آیا اصلا تغییری که به واسطه هوش مصنوعی در ساختار فوتبال و جز اساسی آن مثل داوری ایجاد شود، مطبوع دل هواداران فوتبال خواهد بود؟ باید دید که این نظم و نظام چگونه تشکیل و ساخته می‌شود. باید به انتظار نشست. با وجود پیشرفت‌های چشمگیر مانند ورود تکنولوژی به فوتبال، هنوز هم از کمبودهایی رنج می‌برد. اما به نظر می‌رسد این کمبودها بخشی از فوتبال است.

تمرین در دنیای جدید

از فناوری واقعیت مجازی می‌توان برای ایجاد شبیه‌سازی‌های تمرینی واقع‌گرایانه برای بازیکنان استفاده کرد. این امر می‌تواند به بازیکنان در بهبود مهارت‌هایشان در محیطی امن و کنترل‌شده کمک کند. هوش مصنوعی می‌تواند با بازسازی مجازی از واقعیت فوتبال بازیکنان خود را در شرایطی نزدیک به آنچه پیش‌رو دارند تمرین دهد. 

در گذشته برای آماده کردن بازیکنان با جو ورزشگاه‌های بزرگ، سرمربیان تعابیر ویژه‌ای طرح می‌کردند. بنابراین هوش مصنوعی می‌تواند حتی در جزئیات هم به کمک مربیان و سرمربیان فوتبال بیاید.

برای مشاهده اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری اطلاعات صفحه استارتاپ تجارت‌نیوز را بخوانید.

منبع تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا