اقتصاد و سرمایه

شرط پوشش بیمه‌ای داروهای وارداتی/ چگونگی تامین داروهای تک‌نسخه‌ای

شرط پوشش بیمه‌ای داروهای وارداتی/ چگونگی تامین داروهای تک‌نسخه‌ای

​رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه قبل از ورود داروها به فهرست دارویی کشور و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه، باید هزینه اثربخشی آن دارو اثبات شود، در عین حال گفت: بیش از ۹۰ درصد هزینه داروهای بیماران خاص توسط بیمه‌ها پوشش داده می‌شود و بیماران کمتر از ۱۰ درصد هزینه دارو را پرداخت می‌کنند.


به گزارش تجارت‌نیوز، سیدحیدر محمدی اظهار کرد: بخشی از داروهای وارداتی که عمدتا داروی بیماران خاص هستند با ارز دولتی تامین می شوند و ۹۰ درصد از هزینه تمام شده دارو نیز توسط سازمان‌های بیمه‌گر پوشش داده می‌شود.

وی گفت: بنابراین پرداختی بیماران خاص بعضا صفر و یا حداکثر ۱۰ درصد قیمت دارو است.

وی افزود: قبل از ورود داروها به فهرست دارویی کشور و به تبع آن قرار گرفتن تحت پوشش بیمه، باید هزینه اثربخشی دارو بر بیماری مشخص و اثبات شود. بنابراین در صورتی دارو با حمایت بیمه‌ای وارد بازار می‌شود که توجیه علمی و اقتصادی برای درمان بیماری داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: در موارد اندکی که از نظر سازمان‌های بیمه‌گر هزینه اثربخشی دارو اثبات نشده و دارو توسط پزشکان تجویز شده باشد با لحاظ موارد استثنا، دارو توسط سازمان غذا و دارو به صورت تک نسخه‌ای وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر اثربخشی دارویی توسط پزشکان اثبات شود، کمیته‌های اقتصادی و درمانی، ارزیابی خود را انجام می‌دهند؛ یعنی دارو هم به لحاظ هزینه اقتصادی اثربخشی و هم به لحاظ پروسه درمان اثر بخشی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر در هر دو کمیسیون تائید شود، سازمان‌های بیمه‌گر آن را می‌پذیرند و این داروها نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، البته همانطور که بیان شد، فراوانی این موارد بسیار اندک هستند.

سبدگردان آسمانمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا