اقتصاد و سرمایه

تثبیت نرخ بهره بین بانکی در سطح ۲۳.۶۶ درصد/ تزریق پول بانک مرکزی در بازار شبانه تشدید شد

تثبیت نرخ بهره بین بانکی در سطح 23.66 درصد/ تزریق پول بانک مرکزی در بازار شبانه تشدید شد

نرخ بهره بین بانکی درحالی ثابت باقی ماند که رقم تزریق پول بانک مرکزی در این بازار به بیشترین میزان در 11 هفته اخیر رسید. رقم مبادلات در بازار باز اما با سقوطی قابل توجه مواجه شد.


به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی با به‌روزرسانی بخش نرخ سود در وب‌سایت خود، جدیدترین آمار و ارقام از نرخ بهره بین بانکی و نرخ توافق بازخرید در هفت روز منتهی به 6 تیرماه را منتشر کرد. بر اساس داده‌های  اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، نرخ بهره بین‌بانکی در هفته مورد بررسی ثابت باقی مانده و تغییری را تجربه نکرده است. حداقل نرخ توافق بازخرید که نرخ مبادلات در بازار باز محسوب می‌شود نیز همچون یک سال گذشته بدون تغییر بوده و در سطح 23 درصدی تثبیت شده است.

بین 04.06

نرخ بهره بین بانکی تغییر نکرد

با استناد به آخرین آمار بانک مرکزی، میانگین موزون نرخ بهره بین بانکی پس از رشد 0.03 درصدی و رسیدن به سطح 23.66 درصدی در آخرین هفته خردادماه، در هفته‌ای که گذشت، تغییری را شاهد نبود و در همین سطح تثبیت شد.

این در حالی بود که رقم تزریق پول بانک مرکزی در بازار بین بانکی، در این هفته با افزایشی چشم‌گیر مواجه شد. طوری که پنج بانک و موسسه اعتباری غیربانکی از این طریق بیش از 42 هزار و 850 میلیارد تومان از بانک مرکزی وام گرفتند که این رقم نه تنها 23 هزار و 570 میلیارد تومان بیشتر از هفته قبل بود، بلکه بالاترین میزان ثبت شده از 22 فروردین ماه به این بود محسوب می‌شد.

البته در همین مدت، 24 هزار و 340 میلیارد تومان از وام‌های قبلی بانک‌ها در بازار بین بانکی سررسید شد و این رقم به بانک مرکزی بازگشت.

بازار باز از رونق افتاد

با وجود افزایش رقم تزریق پول بانک مرکزی در بازار بین بانکی، بازار باز این هفته به طور قابل توجهی با کاهش معاملات همراه شد. 14 بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در بازار باز این هفته تنها 49 هزار و 580 میلیارد تومان سفارش به بانک مرکزی ارسال کردند که این رقم حداقل در دو سال گذشته، کمترین میزان ثبت شده محسوب می‌شود. بانک مرکزی نیز در پاسخ به این سفارش‌ها، همه مبلغ موردنیاز بانک‌ها را تامین کرد.

به نظر می‌آید که این کاهش شدید در میزان سفارش‌ها در بازار باز، پس از آن رخ داده که در هفته منتهی به 27 خردادماه، بانک مرکزی برای نخستین بار عملیات توافق بازخرید در بازار باز را با سررسید 85 روزه انجام داد. موضوعی که این هفته نیز ادامه یافت و 15 هزار و 870 میلیارد تومان از این ریپوها با سررسید 84 روزه و باقی این مبلغ با سررسید هفت روزه انجام شدند. پیش‌بینی می‌شود که با تداوم این روند، رقم سفارش‌ها در بازار باز هفته‌های پیش‌رو نیز در همین سطوح پایین باقی بماند.

باز 04.04

سبدگردان آسمان
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا