ارز دیجیتال

بزرگترین نمایشگاه‌های الکترونیک و کامپیوتر جهان و منطقه خاورمیانه

اکوایران: نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه الکترونیک و کامپیوتر، از لاس‌وگاس تا تهران، نقش کلیدی در پیشبرد فناوری و ایجاد فرصت‌های همکاری و تبادل دانش میان شرکت‌ها و متخصصان ایفا می‌کنند.

به گزارش اکوایران، در دنیای امروز، فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از مهم‌ترین و سریع‌ترین زمینه‌های توسعه علمی و صنعتی شناخته می‌شود.

پیشرفت‌های پی‌درپی در زمینه‌های مختلف از جمله الکترونیک، کامپیوتر، موبایل، امنیت سایبری و اینترنت اشیا (IoT) منجر به تغییر در سبک زندگی و کسب‌وکارها شده است. در این میان، نمایشگاه‌های تخصصی نقشی کلیدی در معرفی و ترویج نوآوری‌ها، ایجاد فرصت‌های همکاری و تبادل دانش میان فعالان این حوزه ایفا می‌کنند.

نمایشگاه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، محلی برای گردهمایی شرکت‌های بزرگ، استارتاپ‌ها، متخصصان و علاقه‌مندان به فناوری هستند. این رویدادها‌ نه‌تنها به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهند تا با جدیدترین محصولات و خدمات آشنا شوند، بلکه فضایی را برای برقراری ارتباطات تجاری و تبادل اطلاعات فراهم می‌آورند.

این نمایشگاه‌ها از لاس‌وگاس تا دبی و از برلین تا تهران، هر یک به نوبه خود نقشی حیاتی در پیشبرد تکنولوژی و ارتقاء سطح دانش و تعاملات در این حوزه دارند. در این گزارش، نگاهی داریم به مهم‌ترین و بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های الکترونیک و کامپیوتر در سطح جهان و منطقه خاورمیانه.

نمایشگاه‌های جهانی

نمایشگاه بین‌المللی (CEC (Consumer Electronics Show

این نمایشگاه در لاس‌وگاس، ایالات متحده آمریکا و در ژانویه هر سال برگزار می‌شود؛ CES بزرگترین نمایشگاه فناوری مصرفی جهان است که محصولات جدید و نوآوری‌های شرکت‌های مختلف در زمینه الکترونیک مصرفی به نمایش گذاشته می‌شود.

این رویداد شامل زمینه‌هایی همچون واقعیت مجازی، هوش مصنوعی، خودروهای هوشمند، رباتیک و اینترنت اشیا (IoT) است.

نمایشگاه بین‌المللی (IFA)Internationale Funkausstellung Berlin

 این نمایشگاه در برلین، آلمان و سپتامبر هر سال برگزار می‌شود. یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های الکترونیک مصرفی و لوازم خانگی در جهان است که جدیدترین محصولات و فناوری‌های شرکت‌های مختلف را به نمایش می‌گذارد.

 در سال 2023، این نمایشگاه با حضور بیش از 115,000 نفر از صنعتگران و متخصصان فناوری از سراسر جهان برگزار شد و بیش از 3200 غرفه‌دار داشت و مساحت نمایشگاهی آن به تقریباً 2.2 میلیون فوت مربع رسید.

برآوردها نشان می‌دهد که CES هر سال میلیاردها دلار گردش مالی دارد که شامل قراردادهای تجاری، فروش محصولات و خدمات جدید و سرمایه‌گذاری‌های مختلف در حوزه فناوری است.

نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات تایوان( Computex Taipei)

این نمایشگاه در تایپه، تایوان و در ژوئن هر سال برگزار می‌شود؛ یکی از نمایشگاه‌های کامپیوتری جهان است که بر روی سخت‌افزارهای کامپیوتری، سیستم‌های تعبیه‌شده، اینترنت اشیا و خدمات ابری تمرکز دارد.

نمایشگاه گوشی همراه یا کنگره جهانی موبایل Mobile World Congress (MWC)

این نمایشگاه در بارسلونا، اسپانیا و در فوریه هر سال برگزار می‌شود. نمایشگاه گوشی همراه یا کنگره جهانی موبایل بزرگترین نمایشگاه جهانی در زمینه موبایل و ارتباطات نیز محسوب می‌شود و جدیدترین فناوری‌ها و نوآوری‌های مرتبط با موبایل، شبکه‌های مخابراتی و اپلیکیشن‌ها را به نمایش می‌گذارد.

تعداد شرکت‌های حاضر در MWC در هر سال متفاوت است، اما به طور میانگین حدود ۲،۵۰۰ تا ۳،۰۰۰ شرکت از سراسر جهان در این رویداد شرکت می‌کنند.

درآمد نمایشگاه MWC به طور معمول از فروش بلیت‌ها، مساحت اجاره شده برای غرفه‌ها، تبلیغات، همکاری‌های تبلیغاتی و حمایت‌های مالی از طرف شرکت‌های بزرگ صنعت موبایل و تکنولوژی، و سایر منابع درآمدزایی از طریق نمایشگاه است. این رقم به طور معمول به میلیون‌ها یورو می‌رسد؛ به‌ویژه به علت حضور شرکت‌های بزرگ تکنولوژی از جمله Apple، Samsung، Huawei و … .

نمایشگاه قطعات و سیستم‌های الکترونیکی مونیخ (Electronica)

محل برگزاری این نمایشگاه در مونیخ، آلمان و زمان برگزاری آن، در نوامبر و هر دو سال یک بار است. این نمایشگاه شامل اجزای الکترونیکی، سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی مختلف است.

سالانه بین ۲،۵۰۰ تا ۳،۰۰۰ شرکت از سراسر جهان در این رویداد شرکت می‌کنند و درآمد نمایشگاه Electronica نیز از طریق فروش بلیت‌ها، اجاره غرفه‌ها، حمایت‌های مالی از طرف شرکت‌های صنعتی، تبلیغات، و دیگر منابع درآمدزایی به دست می‌آید. مانند دیگر رویدادهای صنعتی، این رقم به میلیون‌ها یورو می‌رسد؛ به‌ویژه به علت حضور شرکت‌های بزرگ تولیدکننده قطعات الکترونیکی و تجهیزات مرتبط.

 نمایشگاه Embedded World

این نمایشگاه در نورنبرگ، آلمان و در مارس هر سال برگزار می‌شود. نمایشگاه بین‌المللی سیستم‌های تعبیه‌شده، جدیدترین فناوری‌ها و محصولات در زمینه سیستم‌های تعبیه‌شده، نرم‌افزارها و سخت‌افزارها را به نمایش می‌گذارد. هر سال، بین ۱،۰۰۰ تا ۱۲۰۰ شرکت از سراسر جهان در این رویداد حضور دارند.

نمایشگاه‌های منطقه خاورمیانه

نمایشگاه جیتکس GITEX Technology Week

این نمایشگاه در دبی، امارات متحده عربی و در اکتبر هر سال برگزار می‌شود. جیتکس از جمله بزرگترین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه خاورمیانه است که شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات، امنیت سایبری، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا محصولات و خدمات خود را به نمایش می‌گذارند.

سالانه، بین ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ شرکت از سراسر جهان در جیتکس شرکت می‌کنند. این شرکت‌ها شامل شرکت‌های بزرگ فناوری مانند Microsoft، Cisco، IBM، و دیگر شرکت‌های فناوری و خدمات مرتبط با IT و تکنولوژی هستند.

نمایشگاه امنیت اطلاعات خلیج فارس GISEC (Gulf Information Security Expo & Conference)

این نمایشگاه در دبی، امارات متحده عربی و در مارس هر سال برگزار می‌شود. نمایشگاه و کنفرانسی متمرکز بر امنیت اطلاعات و امنیت سایبری است و متخصصان و شرکت‌های فعال در این حوزه، جدیدترین محصولات، راهکارها و استراتژی‌های خود را به اشتراک می‌گذارند.

نمایشگاه Cairo ICT

این نمایشگاه در قاهره، مصر و در نوامبر هر سال برگزار می‌شود؛ نمایشگاهی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که در آن شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف از سراسر جهان آخرین محصولات و خدمات خود را به نمایش می‌گذارند. این رویداد به بررسی نوآوری‌ها در زمینه‌های مختلفی همچون تکنولوژی‌های موبایل، امنیت سایبری و خدمات دیجیتال می‌پردازد.

 سالانه نمایشگاه Cairo ICT بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ شرکت را به خود جذب می‌کند. این شرکت‌ها شامل تولیدکنندگان نرم‌افزار، تجهیزات ارتباطی، شرکت‌های خدمات مخابراتی، شرکت‌های فناوری اطلاعات، استارتاپ‌ها و سایر فعالان در صنعت ICT می‌باشند.

نمایشگاه الکامپElecomp (International Exhibition of Electronics, Computer & E-Commerce)

این نمایشگاه در ایران و در شهر تهران و معمولاً در ماه‌های تابستان (تیر یا مرداد) برگزار می‌شود؛ الکامپ یکی از نمایشگاه‌های فناوری اطلاعات و الکترونیک در ایران است که شرکت‌های داخلی و بین‌المللی در آن به نمایش محصولات، خدمات و نوآوری‌های خود می‌پردازند. 

سالانه، بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ شرکت از داخل و خارج از ایران در نمایشگاه Elecomp شرکت می‌کنند. این شرکت‌ها شامل تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، شرکت‌های خدمات مخابراتی، فروشندگان تجهیزات کامپیوتری و سخت‌افزاری، استارتاپ‌ها و شرکت‌های مرتبط با تجارت الکترونیک هستند.

 نمایشگاه نوآوری‌های مخابرات ایران Iran Telecom Innovations

این نمایشگاه در ایران و تهران و در اکتبر هر سال برگزار می‌شود؛ نمایشگاه تخصصی در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات که شرکت‌ها و استارتاپ‌های ایرانی و بین‌المللی در آن به نمایش محصولات و خدمات خود می‌پردازند.

 نمایشگاه Saudi IoT

این نمایشگاه در ریاض، عربستان سعودی و در فوریه هر سال برگزار می‌شود؛ نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا (IoT) جدیدترین راهکارها و فناوری‌های مرتبط با IoT در آن به نمایش گذاشته می‌شود.

نمایشگاهSymposium on ICT (SICT)

این نمایشگاه در مکان‌های مختلف در منطقه خلیج فارس و زمان‌های متغیری به صورت سالانه یا دو سال یک بار برگزار می‌شود.

نمایشگاهSymposium on ICT (SICT)، سمپوزیومی علمی و فنی است که به بررسی تحقیقات و نوآوری‌های جدید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا می‌پردازد.

به طور کلی، نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه الکترونیک و کامپیوتر، نقش بسیار مهمی در پیشبرد فناوری و ارتقای سطح دانش و ارتباطات حرفه‌ای ایفا می‌کنند. این رویدادها نه تنها به معرفی و ترویج فناوری‌های جدید کمک می‌کنند، بلکه بستری مناسب برای شبکه‌سازی، ایجاد شراکت‌های استراتژیک و تبادل دانش و تجربیات حرفه‌ای فراهم می‌آورند. به همین دلیل، حضور فعال در این نمایشگاه‌ها، می‌تواند به عنوان یک راهبرد کلیدی برای موفقیت در دنیای پرشتاب و رقابتی فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب شود.

منبع اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا