اقتصاد و سرمایه

افزایش سفارش‌های ارسالی بانک‌ها در بازار باز/ بانک مرکزی ۳۲ همت به بانک‌ها وام داد

افزایش سفارش‌های ارسالی بانک‌ها در بازار باز/ بانک مرکزی 32 همت به بانک‌ها وام داد

با وجود افزایش سفارش‌های ارسالی بانک‌ها در بازار باز، بانک مرکزی رقم تزریق پول در این بازار را تغییر نداد و همچون هفته گذشته، حدود 32 همت به آنها وام داد.


به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی در ادامه روند انتشار هفتگی جزئیات عملیات اجرایی سیاست پولی، این هفته نیز عملکرد بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی در بازار باز و بازار بین‌بانکی هفته منتهی به 18 تیرماه را بررسی کرد.

جدیدترین به‌روزرسانی بانک مرکزی از این آمار نشان می‌دهد پس از آنکه رقم سفارش‌های ارسالی بانک‌ها در بازار باز طی دو هفته گذشته نزولی شده بود، در این هفته با رشدی نسبی همراه شد. با این حال، بانک مرکزی رقم تزریق پول خود در این بازار را متناسب با افزایش سفارش‌ها بالا نبرد.

باز 04.17

در بازار باز این هفته چه گذشت؟

بر اساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی، در چهاردهمین حراج بازار باز سال جاری 15 بانک و موسسه اعتباری مشارکت کردند. موضع این هفته بانک مرکزی نیز توافق بازخرید بود و از این طریق، بخشی از نیاز  بانک‌ها به وجوه نقد را با حداقل نرخ توافق بازخرید 23 درصدی برطرف کردند.

بانک‌ها در این هفته در مجموع 37 هزار و 560 میلیارد تومان سفارش در بازار باز ثبت کردند که 14 هزار و 190 میلیارد تومان از آن با سررسید 84 روزه و 22 هزار و 370 میلیارد تومان آن با سررسید 6  روزه بود. در طرف مقابل، بانک مرکزی همه سفارش‌ها با سررسید 84 روزه را پذیرفت اما تنها به 17 هزار و 690 میلیارد تومان از سفارش‌ها با سررسید 6 روزه را پاسخ داد. به این ترتیب، کل رقم تزریق پول بانک مرکزی در بازار به 31 هزار و 880 میلیارد تومان رسید.

همچنین در این هفته، 24 هزار میلیارد تومان از ریپوهای انجام شده، سررسید شد و بانک‌ها این مبلغ را به بانک مرکزی بازگرداندند. با این حال، همچنان 250 هزار میلیارد تومان از توافقات بازخرید مربوط به بازار باز این هفته و هفته گذشته به حدود 250 هزار میلیارد تومان رسید.

تشدید تزریق پول در بازار بین بانکی

بخش دیگری از گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی این هفته، مربوط به اعتباردهی قاعده‌مند بانک مرکزی به بانک‌ها یا همان تزریق پول این نهاد در بازار بین بانکی اختصاص دارد.

 داده‌های این بخش نشان می‌دهد که رقم وام‌دهی بانک مرکزی به بانک‌ها از طریق بازار بین بانکی با رشدی قابل توجه نسبت به هفته قبل مواجه شده است. طوری که این رقم که در هفته منتهی به 11 تیرماه برابر حدود سه هزار میلیارد تومان بود، در هفته جاری به 34 هزار میلیارد تومان رسید و بانک مرکزی این رقم را به 6 بانک و موسسه اعتباری غیربانکی وام داد. البته در همین هفته، بانک‌ها 35 هزار و 450 میلیارد تومان را به بانک مرکزی بازگرداندند.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا