علم و فناوری

اختلال در پرتال وزارت آموزش و پرورش / بر اضطراب دانش آموزان نیفزایید

به گزارش تجارت‌نیوز،  فصل امتحان‌ها برای دانش آموزان همواره با نگرانی‌هایی همراه است و ریشه این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها، حجم درس‌ها و ذات امتحان‌ها است. از این رو معلمان و به ویژه خانواده دانش آموزان در تلاش هستند تا با ایجاد فضایی آرام و به دور از دغدغه فضا را برای آمادگی ایشان جهت حضور در جلسات امتحان آماده کنند.

اختلال در پرتال وزارت آموزش و پرورش

چند روز گذشته با بروز اختلال در پرتال وزارت آموزش پرورش، دانش آموزان از دریافت کارت ورود به جلسه امتحان نهایی بازماندند. در این بین گروه اندکی از دانش آموزان توانستند کارت خود را دریافت کنند، در مقابلِ تعداد کثیری از دانش آموزان از دریافت کارت بازماندند که همین موضوع به اضطراب بیشتر دانش آموزان ناموفق در اخذ کارت افزود و حس جاماندگی را به ایشان القا کرد.

متاسفانه این بار اول نیست که سیستم‌های معرفی شده از سوی نهادهای آموزشی، دچار اختلالات جدی می‌شوند. به نظر می‌رسد که برخی از بخش‌ها هنوز ظرفیت یا زیرساخت لازم برای دیجیتال شدن بعضی از فرایندها را نداشته باشد. با این حال اصرار به مجازی شدن این مراحل، حین نداشتن ظرفیت تنها و تنها موجب آسیب دیدن افراد، چه دانش‌آموزان و چه دانشجویان می‌شود. 

اختلال در پرتال آموزش و پرورش با توجه به تغییرات بنیادی در ساختار ورودی به دانشگاه با تاکید بیشتر بر امتحانات نهایی و نمرات حاصله از آن، می‌تواند منجر به معضلات جدی شود. این دست از مشکلات، در بیرونی‌ترین سطح خود در نمرات و کارنامه افراد مشاهده می‌شود. دانش‌آموزان از عادی نبودن و سالم نبودن پروسه تحصیلی خود رنج خواهند برد. از طرف دیگر، این معضلات در عمق خود به سلامت روان آن‌ها ضربه می‌زند. 

ساختار کنکور کارشناسی اخیرا دستخوش تغییراتی شده است. تفاوت‌هایی به وجود آمده است که تاکید بیشتری بر امتحانات نهایی می‌کند. با شروع فصل امتحانات، استرس و اضطراب بیشتری بر دوش محصلین احساس می‌شود. 

آموزش مجازی از مزایا بسیاری برخوردار است. اما بروز اختلالاتی مانند مختل شدن پرتال آموزش و پرورش کشور، بیانگر این مسئله است که هنوز ظرفیت و زیرساخت لازم برای اجرا و عملی ساختن شرایط آموزش مجازی را ندارد. مشکلاتی مانند اضطراب و استرس برای افرادی‌ست که دسترسی حداقلی به اینترنت دارند. مشکل زمانی به عنوان یک بحران به چشم می‌آید که متوجه جمعیت کم برخوردار بین دانش‌آموزان باشیم. افرادی که هنوز دسترسی به ملزومات اولیه تحصیل دیجیتال را ندارند. سیستم برای این دست از افراد چه می‌کند؟

اختلال در پرتال آموزش و پرورش کشور، بار دیگر نشان داد در بعضی موارد هنوز آمادگی لازم وجود ندارد. به نظر می‌رسد اصرار زیاد از حد برای توسعه دیجیتال در بعضی از بخش‌ها تبدیل به عامل پسرفت شده است. دانش‌آموزان یا دانشجویان سرمایه‌های کشور به حساب می‌آیند. سرمایه‌ای که به وفور در ایران وجود دارد اما با بی‌مسئولیتی در حال ناامید شدن هستند. در سال‌های اخیر بحران مهاجرت و فرار استعدادها به یکی از معضلات اساسی بدل گشته است. دانشجویانی که شاید در مدارس ممتاز و دانشگاه‌های رده‌بالای کشور تحصیل کرده سپس برای استفاده از دیگر امکانات آموزش و تحصیلی از کشور خارج می‌شوند. 

البته باید اشاره کرد که مشکلات سامانه ارتباطی با سرعت اینترنت ندارد و به زیر ساخت‌های فنی خود سامانه‌ها مربوط می‌شود؛ چنانکه در موارد دیگری که زیرساخت مناسب وجود دارد کمتر شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

امنیت تحصیلی یکی از ابتدایی‌ترین اصول پیشرفت و توسعه یک جامعه است. برای پیشرفت باید سرمایه‌گذاری کرد و با برنامه‌ریزی و صبر و حوصله به آینده نگریست. بدون این فاکتورها ما با یک سیستم آموزشی بی‌اساس مواجه هستیم. سیستمی که بدون در نظر گرفتن ابتدایی‌ترین مسائل تحصیل را برای افراد سخت می‌کند و آن‌ها را نسبت به ادامه تحصیل و کسب مدارج مختلف علمی دلسرد می‌کند. 

ترک تحصیل هم یکی دیگر از این بحران‌هاست. دانشگاه می‌تواند محلی برای فرهنگسازی باشد. مدرسه باید واقعا خانه دوم فرزندان ما باشد. حال وظیفه ماست تا به این مسیر نگاه کنیم. امنیت تحصیلی آیا محقق گشته است یا آمار تنها اعداد و ارقامی خالی از معنا هستند؟

اخبار حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه استارتاپ تجارت‌نیوز بخوانید. 

منبع تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا