ارز دیجیتال

آینده بازار خودرو ترکیه: برقی یا بنزینی؟

اکوایران: آمارهای جدیدی که از فروش خودرو در ترکیه منتشر شده، نشان می‌دهد خودروهای برقی در این کشور طرفداران بیشتری پیدا کرده است.

به گزارش اکوایران، در پنج ماه نخست سال جاری میلادی، ترکیه شاهد فروش بیش از 27 هزار 600 دستگاه خودروی تمام‌ الکتریکی بود که در مقایسه با سال 2023 با رشد چشمگیر 257/3 درصدی همراه شده است.

به نوشته دیلی صباح، در این دوره سهم بازار خودروهای برقی با رشد قابل توجهی همراه شده و به بیش از 7 درصد رسیده است، در حالیکه رشد خودروهای هیبریدی نیز ادامه داشته است.

فروش کلی خودروها و وسایل نقلیه تجاری سبک در ترکیه در پنج ماه نخست 2024 میلادی با رشد 6 درصدی همراه شده است. این روند منجر به فروش 471 هزار و 743 وسیله نقلیه جدید در این کشور تا پایان ماه می شده است.

فروش خودروها در این دوره در سطح 375 هزار و 97 دستگاه قرار داشته که رشد 10/25 درصدی را نشان می‌دهد، در حالیکه فروش وسایل نقلیه تجاری سبک با کاهش 7/9 درصدی به 96 هزار و 646 دستگاه رسیده است.

بر اساس داده‌های منتشر شده، فروش خودروهای دیزلی در ترکیه تا پایان ماه می نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی با کاهش چشمگیر 33/1 درصدی روبه‌رو بوده است. همچنین فروش خودروهای ال‌پی‌جی نیز با افت 37 درصدی مواجه شده است.

در مقابل، فروش خودروهای بنزینی با رشد 7/4 درصدی همراه بوده است. فروش خودروهای هیبریدی نیز با جهشی 50/3 درصدی روبه‌رو شده و فروش خودروهای تمام الکتریکی با افزایش خیره‌کننده 257/3 درصدی نسبت به سال گذشته همراه شده است.

کاهش فروش خودروهای دیزلی عمدتا به خروج تدریجی تولید این خودروها توسط خودروسازان جهانی نسبت داده می‌شود. این امر منجر به کاهش مدل‌های جدید دیزلی در بازار شده است.

طبق داده‌ها، سهم بازار خودروهای بنزینی در ترکیه نسبت به پنج‌ماهه اول سال گذشته از 67/8 درصد به 66/1 درصد کاهش یافته است. سهم خودروهای دیزلی نیز از 17/3 درصد به 10/5 درصد و سهم خودروهای ال‌پی‌جی از 1/3 درصد به 0/7 درصد رسیده است.

در همین حال، از ژانویه تا می، سهم خودروهای کاملا برقی از کل فروش از 2/3 درصد به 7/4 درصد و سهم خودروهای هیبریدی از 10/6 درصد به 14/4 درصد افزایش یافته است.

با در نظر گرفتن همه دسته‌بندی‌ها (کاملا برقی، برقی با برد افزایش‌یافته و هیبریدی)، خودروهای دارای موتور الکتریکی 22/7 درصد از کل بازار ترکیه را تشکیل می‌دهند.

تنها در ماه می، حدود 7349 دستگاه خودروی کاملا برقی به فروش رفت که معادل 9/2 درصد از کل فروش آن ماه است.

فروش خودروهای برقی ترکیه در سال 2023 از مرز 65 هزار دستگاه عبور کرد و جایگاه ششم را در رتبه‌بندی فروش اروپا به خود اختصاص داد و از بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا پیشی گرفت.

با وجود افزایش هزینه‌های استقراض، بازار خودروهای برقی ترکیه همچنان در ماه‌های ابتدایی سال 2024 پررونق باقی ماند که دلیل اصلی آن موفقیت فروش اولین خودروی برقی داخلی این کشور به نام «توگ» بود که سال گذشته میلادی نزدیک به ۲۰ هزار دستگاه از آن به فروش رفت.

 

منبع اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا