اقتصادی

«سد شرفشاه» جزو زیرساخت‌های اصلی توسعه سومار و نفت‌شهر‌ است

به گزارش خبرگزاری فارس، ‌به نقل از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سعید محمد درباره اهمیت سد شرفشاه که هفته گذشته با دستور رییس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید، بیان کرد: این سد در حوزه استحفاظی شهرستان گیلانغرب بر روی رودخانه «کنگیر» قرار دارد و می‌تواند در تأمین آب زراعی مورد نیاز منطقه به میزان 4700 هکتار و آب مورد نیاز صنایع منطقه به میزان 12.5 میلیون مترمکعب نقش بسزایی داشته باشد.

‌محمد افزود: تأمین نیازهای زیست‌محیطی منطقه به میزان10 میلیون مترمکعب و فراهم نمودن امکانات تفریحی و گردشگری با توجه به شرایط مناسب و منحصر به فرد منطقه از دیگر دستاوردهای این سد برای منطقه است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به موقعیت راهبردی سد شرفشاه در مناطق مرزی استان کرمانشاه اظهار داشت: احداث این سد و شبکه پایاب آن، ضمن ایجاد توسعه پایدار و افزایش اشتغال متمرکز جمعیتی، از نظر تأمین امنیت و حفظ و تقویت مرزداری نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

وی ضمن تشکر از همکاری و تعامل نزدیک وزارت نیرو به عنوان کارفرمای پروژه گفت: تاکنون در بحث CIVIL پروژه، رقمی بالغ بر 330 میلیارد تومان اعتبار صرف شده که برای اتمام عملیات تکمیلی پروژه نیز حدود 50 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

مدیرعامل هلدینگ نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) نیز در خصوص مشخصات این پروژه افزود: سد شرفشاه سومار از نوع سد خاکی- سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی است و ارتفاع بدنه آن از پی 84 متر، طول تاج آن 825 متر و سیستم انحراف سد نیز شامل 2 رشته تونل به طول 730 متر است احداث شده است.

‌رستمی گفت: در طی مدت اجرای این پروژه، 4.7 میلیون مترمکعب عملیات خاکریزی، 2.9 میلیون مترمکعب عملیات خاک‌برداری و180 هزار مترمکعب بتن‌ریزی و حدود 5000 تن آرماتوربندی به همراه 106 هزار متر طول عملیات حفاری و تزریق در شرایط سخت محیطی و مناطق محروم انجام و عملیاتی شده است.

وی اظهار داشت: آمار نیروی انسانی شاغل در پیک کار این پروژه 600 نفر و تعداد ماشین‌آلات مشغول در آن 250 دستگاه بوده است که در بهمن ماه سال 96 آبگیری اولیه (انسداد دریچه‌ها) آن انجام شد و سپس با بالا آمدن تراز آب مخزن در اردیبهشت ماه سال 98، با حضور رئیس جمهور مراسم آبگیری نهایی آن صورت گرفت.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا