ورزشی

فروپاشی بهانه‌ها؛ در فصل جدید باید فوتبال بازی کنید  

سال های سال است که از مربیان تیم های مدعی می شنویم که می گویند دست های پشت پرده اجازه نمی دهند که ما قهرمان شویم و قهرمان در لیگ برتر ایران پیش از شروع بازی ها مشخص می شود.

بهانه هایی از این دست که دست های پشت پرده اجازه نمی دهند که ما قهرمان شویم حتی از زبان پر افتخارترین مربی داخلی لیگ برتر هم شنیده شد و این حرف در ادامه توسط دیگر مربیان مدعی تکرار شده است.

بی تعارف در هیچ تاریخی فدراسیون فوتبال به عنوان اداره کننده فوتبال جلسه ای ترتیب نداده که در لیگ برتر کدام تیم قهرمان شود. نه تنها این جلسه برگزار نشد بلکه اگر این ایده فقط یک درصد واقعی بود، فاش می شد. اما کاملا قابل قبول است که فساد در فوتبال وجود دارد همان طور که در دیگر بخش ها هم وجود دارد و شاید در دیگر بخش ها شدت و حدتش بیشتر باشد. در خیلی از بازی ها هم اشتباهات داوری در نتایج بازی ها تاثیر گذار بوده است اما دست های پشت پرده ای در کار نبود.

راه اندازی تجهیزات کمک داور ویدئویی در استادیوم های لیگ برتر برای فصل آینده یک اتفاق نکوست. اتفاقی که به تضییع حق تیم ها در مسابقات پایان می دهد و تیم ها با کمترین اشتباهات داوری مواجه می شوند و از همه مهمتر اینکه راه اندازی این تجهیزات یک بار برای همیشه جای این بهانه ها را در فوتبال ایران تنگ خواهد کرد. فصل آینده با حضور کمک داور ویدئویی دیگر نمی تواند تیمی مدعی شود که فدراسیون فوتبال علیه اوست و نمی خواهد نتیجه بگیرد.

برای فصل آینده همه تیم ها از نظر تاکتیکی باید به تیم قوی تری تبدیل شوند. چون دیگر اشتباهات داوری نمی تواند باخت یک تیم یا امتیازدهی اش را توجیه کند. اشتباهات داوران کمرنگ و کمرنگ تر می شود و داوران وسط با اعتماد به نفس و آرامش بیشتری سوت می زنند و از همه مهمتر این موضوع می تواند به آرامش مربیان دو تیم هم کمک کند.

حال که داوری در فوتبال ایران قوی تر می شود، فوتبال تیم ها هم باید قوی تر شود. دیگر تن صدا ملاک مربیگری و تاثیر گذاری روی داور نیست. چند سالی است هر که صدایش قوی تر باشد، می گویند مربیگری اش بهتر است حتی اگر از نظر دانش فنی اش زیر سوال باشد. می گویند این مربیان بهتر داوران را تحت تاثیر قرار می دهند. اما از فصل بعد دیگر این موضوع صادق نیست. داور اگر تحت تاثیر قرار بگیرد و اشتباهی کند، کمک داور ویدئویی به او متذکر می شود تا تصمیمش را برگرداند.

امید که با آمدن کمک داور ویدئویی نه فقط داوری بلکه فوتبال باشگاهی بهتر شود. تیم ها بهتر بازی کنند. دیگر از سر و صداهای کنار زمین خبری نشود و تیم ها یک برای همیشه بهانه جویی را کنار بگذارند و توانی که صرف بهانه می شود، به فوتبال کمک کند.

منبع خبر ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا