ارز دیجیتال

سریع‌ترین رشد اقتصاد تایوان از سال 2021 به لطف هوش مصنوعی

اکوایران: به لطف افزایش تقاضا برای فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی، تایوان از رشد قابل توجه صادرات این محصولات خبر داده که باعث افزایش سرعت رشد اقتصادی این کشور شده است.

به گزارش اکوایران،‌ به لطف تقاضای جهانی برای فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی که منجر به افزایش قابل توجه صادرات تایوان شده است، اقتصاد این کشور با سریع‌ترین سرعت در حدود سه سال اخیر گسترش یافته است.

به نوشته بلومبرگ، تولید ناخالص داخلی تایوان در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد 6/51 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2023 همراه شده و به 5/46 تریلیون دلار جدید تایوان رسیده است که سریع‌ترین سرعت رشد اقتصاد این کشور از سه‌ماهه دوم سال 2021 محسوب می‌شود. این میزان از رشد بالاتر از نتیجه نظرسنجی بلومبرگ بوده که در آن اقتصاددانان رشد 6 درصدی اقتصاد تایوان را پیش‌بینی کرده بودند.

یکی از اقتصاددانان به بلومبرگ اعلام کرده:‌ «تولید ناخالص داخلی قوی تایوان بازتاب‌دهنده چرخه تکنولوژی در جهان و صادرات از منطقه چین بزرگ است. این آمار مطابق با ارقام مربوط به شاخص مدیران خرید تولید سرزمین اصلی چین در روز سه‌شنبه بوده است.»

اقتصاد تایوان یکی از اصلی‌ترین ذی‌نفعان از رشد قابل توجه تقاضا برای سخت‌افزار زیربنایی فناوری‌های هوش مصنوعی بوده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ریزتراشه‌ها و سرورها اشاره کرد. رشد بهتر از حد انتظار تایوان باعث شده اداره آمار این کشور پیش‌بینی خود از رشد تولید ناخالص داخلی برای سال 2024 را به 3/57 درصد افزایش دهد که بالاتر از تخمین پیشین 3/43 درصدی در ماه فوریه است.

صادرات تایوان در ماه مارس با افزایش 18/9 درصدی روبه‌رو شد که سریع‌ترین سرعت افزایش صادرات این کشور در دو سال اخیر است و در این میان،‌ صادرات کامپیوتر و سخت‌افزارهای مرتبط با هوش مصنوعی با جهش بیش از 400 درصدی همراه شده است.

علاوه بر صادرات، هزینه‌های مصرف‌کننده به‌ویژه بازیابی بخش گردشگری،‌ رشد هزینه‌های مربوط به مواد غذایی و افزایش کارمزد برای معاملات در بازار سهام، یک عامل اصلی در جهش رشد اقتصاد تایوان بوده است. از سوی دیگر، اقتصاددانان و آماردانان اعلام کرده‌اند این رشد احتمالا در ماه‌های آتی ادامه نخواهد داشت.

در چند هفته گذشته، غول‌های ساخت ریزتراشه‌ نظیر «شرکت صنایع نیمه‌رسانای تایوان» و «شرکت اینتل» هر دو پیش‌بینی‌های محتاطانه و ملایمی را برای فروش ریزتراشه‌ها و بازارهای جهانی گوشی‌های هوشمند ارائه کردند.

منبع اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا