علم و فناوری

رونمایی اینتل از معماری گرافیکی Xe۲


رونمایی اینتل از معماری گرافیکی Xe2


اینتل ادعا کرده که معماری جدید از نظر بهره‌وری 12.5 برابر بهتر عمل می‌کند و عملکرد آن 50 درصد بهتر است.به گزارش تجارت‌نیوز، اینتل رسماً از معماری Xe2 رونمایی کرد که در پردازنده‌های Lunar Lake و همچنین گرافیک‌های نسل بعدی Arc با نام رمز «Battlemage» از آن استفاده خواهد شد.

برخی از اهداف اینتل برای Xe2 شامل بهره‌‌وری بیشتر، بهبود توزیع کار و منابع نرم‌افزاری کمتر می‌شود. همچنین در این سری چندین مشکل اصلی که در پردازنده‌های گرافیکی Xe موسوم به Alchemist وجود داشت نیز برطرف شده است.

intel-xe2.jpg

عملکرد معماری Xe2 اینتل

اینتل در طول نمایش خود ادعا کرد که معماری جدید از نظر بهره‌وری 12.5 برابر بهتر عمل می‌کند و همچنین بسیار مقیاس‌پذیر است، به این معنی که می‌توان از آن در تراشه‌های کم‌مصرف لپ‌تاپ مانند سری Lunar Lake و کارت‌های گرافیک پیشرفته Arc استفاده شود.

یکی از نکات قابل‌توجه معماری Xe2 ا‌ینتل، RTU یا واحد رهگیری پرتو آن است. به‌طور کلی، معماری پردازنده‌های گرافیکی Xe2 اینتل به‌گونه‌ای طراحی شده است که با بازی‌ها سازگاری بیشتری داشته باشد. استفاده از بلوک جدید Execute Indirect باعث‌شده تا این معماری در بازی‌ها 12.5 برابر عملکرد بهتر را ارائه کند.

اولین محصولی که از معماری Xe2 بهره خواهد برد، پردازنده‌های سری Lunar Lake اینتل است. پردازنده‌های گرافیکی Lunar Lake مبتنی بر Xe2 دارای 8 هسته Xe2 خواهند بود که هر هسته دارای 8 واحد XMX و 8 واحد Vector، یک واحد Load/Store، یک واحد مرتب‌سازی رشته و یک حافظه پنهان L1/L$ اختصاصی است.

xe-2-improve.jpg

از نظر عملکرد نیز اینتل در مقایسه با پردازنده گرافیکی Meteor Lake مبتنی بر Xe بیان می‌کند که معماری جدید 50 درصد بهتر است و همچنین مصرف کمتری دارد.

معماری گرافیکی کاملاً جدید Xe 2 در مجموع بهبود عظیم در زمینه عملکرد، جدیدترین مجموعه ویژگی‌ها و بسیاری موارد دیگر را به رویکردهای یکپارچه مانند Lunar Lake و گزینه‌های مجزا مانند مجموعه Arc Battlemage آینده ارائه خواهد کرد. اینتل در اواخر سال جاری اطلاعات بیشتری را در مورد گرافیک‌های نسل بعدی Arc با نام رمز «Battlemage» به اشتراک خواهد گذاشت.

منبع تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا