اقتصاد و سرمایه

جزئیات جدید فروش اینترنتی نان / چگونه آنلاین نان بخریم؟

طبق مدل جدیدی که برای فروش اینترنتی نان تعریف شده است، در صورت خرید اینترنتی، در صورت وجود زیرساخت های نوبت دهی در نانوایی، می تواند نوبت خود را از طریق سامانه نظرات مشاهده کند و متوجه شود که چند نفر در نوبت خرید نان هستند.

فروش اینترنتی نان در کشور چندان مرسوم نیست و کمتر از یک درصد از کل فروش نان در کشور به صورت اینترنتی انجام می شود که در شهرهای بزرگی مانند تهران، مشهد، تبریز یا اصفهان بیشتر دیده می شود. اکنون دولت با هدف ساماندهی فروش اینترنتی نان وارد این موضوع شده است و اخیراً اتاق اصناف ایران دستورالعمل فروش اینترنتی نان را ابلاغ کرده است که بر اساس آن، خرید نان به صورت غیر حضوری امکان پذیر است.

مدیر اجرایی طرح هوشمند یارانه نان و آرد درباره اهداف و جزئیات طرح فروش اینترنتی نان به همشهری می گوید: در فروش اینترنتی نان دو موضوع کلیدی همواره دغدغه و نارضایتی مردم بوده است. اولاً نانواها در فروش آنلاین از دستور پیروی نکردند. یعنی اگر قرار بود شخصی نان آنلاین بخرد نانوا بدون توجه به افرادی که در صف خرید حضوری هستند نان می پخت و برای خریدار اینترنتی می فرستاد و این باعث رنجش افرادی می شد که در صف هستند. خریدن. . دومین مشکلی که در فروش اینترنتی نان با آن مواجه بودیم، رعایت نکردن قیمت مصوب و قیمت گذاری سلیقه ای بسترهای فروش نان بود که ناشی از ضعف ساختاری و نبود دستورالعمل قیمت گذاری بود.

جزئیات جدید فروش اینترنتی نان / چگونه آنلاین نان بخریم؟

نانوایی‌های مجاز برای فروش اینترنتی

محمد رسول نظافتی با بیان اینکه در جلسه کارگروه تنظیم بازار در مورد فروش اینترنتی نان همه اعضای این زنجیره شامل بخش خصوصی، سکوهای اینترنتی، اتحادیه نانوایان سنتی و اتحادیه نانوایان صنعتی و وزارت صمت و مرکز اصناف ایران و نهادهای دیگر حاضر بودند، عنوان می‌کند: برای رعایت نوبت مشتریان حضوری، تمهیداتی اتخاذ شده است به این صورت که سکوهای اینترنتی فقط با نانوایانی وارد همکاری شوند که زیرساخت نوبت‌دهی متصل به طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان را داشته باشند. یعنی نانوایی‌هایی مجوز و شرایط عرضه اینترنتی نان را دارند که زیرساخت نوبت‌دهی متصل به طرح هوشمندسازی را داشته باشند.

نحوه خرید اینترنتی نان

طبق الگوی جدید تعریف‌شده برای فروش اینترنتی نان، هنگامی که کسی به صورت اینرنتی اقدام به خرید می‌کند، اگر زیرساخت نوبت‌دهی در نانوایی وجود داشته باشد او از طریق سامانه نظر (nazar.ir) می‌تواند نوبت خود را ملاحظه کند و بفهمد نفر چندم صف خرید نان است و متعاقب آن، پیک سکوی اینترنتی زمانی که به واحد نانوایی مراجعه می‌کند به دلیل اینکه شماره نوبت سفارش‌دهنده نان مشخص است طبق نوبت اقدام به تحویل گرفتن نان می‌کند و به این ترتیب حق مشتریان حاضر در صف تضییع نمی‌شود.

زمان اجرای طرح

مطابق اطلاعیه اتاق اصناف ایران عنوان شده است که دستورالعمل جدید فروش اینترنتی نان به مدت ۳ ماه به صورت آزمایشی اجرا و پس از آن به صورت قطعی لازم‌الاجرا خواهد بود. مدیر اجرایی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در مورد زمان اجرای طرح می‌گوید: در حال حاضر زیرساخت‌های اجرای طرح در حال اجراست و سکوها و نانوایان حدود یک ماه زمان دارند تا در صورت تمایل به مشارکت در عرضه اینترنتی نان زیرساخت‌های عرضه اینترنتی نان را مطابق الگوی جدید را فراهم کنند و زمانی که زیرساخت‌ها به طور کامل فراهم شد جزئیات اجرایی آن از طریق رسانه‌ها به همه مردم اعلام می‌شود.

تخصیص یارانه به تولیدکنندگان نان‌های صنعتی

مدیر اجرایی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان همچنین از تخصیص یارانه به تولیدکنندگان نان‌های فانتزی خبر می‌دهد و می‌گوید: به دلیل اینکه نان‌های صنعتی کیفیت مطلوب‌تر و ماندگاری بالاتری دارند دولت به دنبال افزایش سهم این نان‌ها در سبد مصرفی مردم است بر این اساس در زیرساخت‌های جدید فروش اینترنتی نان، با توجه به اینکه سفارشات به صورت برخط به سامانه هوشمندسازی یارانه آرد و نان منتقل می‌شود ما به ازای میزان سفارشات به کارخانه‌های تولیدکننده نان‌های صنعتی آرد یارانه‌ای تخصیص پیدا خواهد کرد.

نظافتی می‌افزاید: بر این اساس، از این به بعد کارخانه‌های تولید نان‌های صنعتی که تا به امروز با آرد غیر یارانه‌ای اقدام به تولید و عرضه نان می‌کردند زمانی که تولیدات خود را در سکوهای فروش اینترنتی نان عرضه کنند تولیداتشان به قیمت آرد یارانه‌ای محاسبه می‌شود و با این اقدام در مجموع هزینه‌های مردم در تامین نان‌های صنعتی کاهش پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا