اقتصاد و سرمایه

تجمیع سامانه‌های معاملاتی بانک مرکزی در مرکز مبادله ارز و طلا/ بازار غیررسمی ارز، از نظر علم اقتصاد بازار محسوب نمی‌شود

تجمیع سامانه‌های معاملاتی بانک مرکزی در مرکز مبادله ارز و طلا/ بازار غیررسمی ارز، از نظر علم اقتصاد بازار محسوب نمی‌شود

به گفته مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران، این مرکز در گذر زمان به مرجع قیمت‌گذاری در این حوزه تبدیل خواهد شد.


محمد حسین حسینی – در دومین روز از سی و یکمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی و به میزبانی مرکز همایش‌های بانک مرکزی، نشست تحلیلی «الزامات کارکرد موثر مرکز مبادله ارز و طلا در راستای تقویت حکمرانی سیاست‌های پولی» برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در ابتدای این نشست، حسین باستان‌زاد، مدیر تدوین مقررات ارزی بانک مرکزی، از نهایی شدن دستورالعمل معاملات ارز خدماتی خبر داد و اعلام کرد که بخشنامه آن به‌زودی به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد.

وی در ادامه گفت: «قرار است که کل سامانه‌های معاملاتی بانک مرکزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مدیریت شود. اتفاقات بسیار زیادی در مرکز مبادله خواهد افتاد و خبر‌های بسیار زیادی را در آینده نزدیک در مورد مرکز مبادله خواهید شنید. سامانه‌هایی از قبیل امتیاز معاملاتی، بازار توافق‌های ارزی (پیمان آتی و سلف ارزی)، سامانه ارز اشخاص و سایر سامانه‌ها به زودی در مرکز مبادله راه‌اندازی و بهره‌برداری می‌شوند.»

مرکز مبادله ارز و طلا به مرجع قیمت‌گذاری تبدیل خواهد شد

در ادامه این نشست، علی سعیدی، مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران، در مورد نقش مرکز مبادله بر انتظارات گفت: «انتظار بر این است که مرکز مبادله از طریق ابزار‌های نوین بتواند انتظارت بهتری در بین جامعه ایجاد کند. هرچقدر بازار رسمی گسترده‌تر شود، مرجعیت قیمت هم پیدا خواهد شد. شیوه عملکرد مرکز مبادله در گذر زمان در حوزه طلا و ارز تبدیل به مرجع قیمت‌گذاری در این حوزه می‌شود.»

وی ادامه داد: «بازار غیررسمی، از طریق عرضه و تقاضای غیررسمی به‌وجود می‌آید. پس ما هر قدر بتوانیم عرضه و تقاضا را در بخش رسمی بازار توسعه دهیم، بازار غیررسمی کوچک‌تر خواهد شد.»

بازار غیررسمی ارز، از نظر علم اقتصاد بازار محسوب نمی‌شود

  در بخش بعدی این نشست، عباس عرب مازار، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در پاسخ به سوالی درباره چرایی شکل‌گیری مرکز مبادله ارز و طلا گفت: «در شرایط کنونی، ذخایر ارزی یک امر مهم برای کشور است، زیرا صنایع بخش عمده‌ای از صنایع کشور، مواد اولیه خود را از این محل وارد می‌کنند. در این بین، تامین نرخ ارز که یک لنگر اسمی هم هست، یکی از متغیرهای اصلی اقتصاد کشور است.»

وی ادامه داد: «با توجه به کاهش منابع ارزی دولت و تشدید تحریم‌ها، مشکلات دو چندان شد و بنابراین آنچه که خارج از چهارچوب‌های تعیین شده در حال خرید و فروش است، چه از نظر من و چه از نظر علم اقتصاد بازار قانونی محسوب نمی شود. برخی این نوع بازار را با نام‌های مختلفی مثل بازار موازی، بازار غیررسمی یا بازار غیر قانونی عنوان می‌کنند.»

این کارشناس همچنین توضیح داد: «بازاری که خریداران، فروشندگان، نحوه تعیین قیمت، نحوه انجام مبادلات، ضوابط و مقررات و ساختار آن مشخص نیست، از نظر اقتصاد بازار محسوب نمی‌شود و هر خرید و فروشی را نمی‌توان به عنوان بازار در نظر گرفت.»

وی خاطرنشان کرد: «بدون یک بازار ساختاریافته و یک مدیریت هوشمند برای این بازار، نمیتوان هیچگونه اثرگذاری یا سیاست‌گذاری بر روی آن داشت. به همین دلیل بانک مرکزی دست به تاسیس مرکز مبادله ارز و طلا زد.»
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا