ارز دیجیتال

آزمایش بالینی نخستین داروی رشد مجدد دندان

اکوایران: محققان قصد دارند آزمایشات بالینی دارویی را آغاز کنند که آزمایش آن روی حیوانات باعث رشد مجدد دندان‌ها شده است.

به گزارش اکوایران، به‌زودی نخستین آزمایش بالینی جهان در رابطه با دارویی که می‌تواند رشد مجدد دندان‌ها را رقم بزند، آغاز خواهد شد. پس از موفقیت در آزمایش روی حیوانات، این پیشرفت می‌تواند منجر به عرضه داروی رشد دندان به بازار تا سال ۲۰۳۰ شود.

به نوشته نیواطلس، این آزمایش بالینی که قرار است از سپتامبر تا آگوست 2025 در بیمارستان دانشگاه کیوتو ژاپن انجام شود، شامل ۳۰ مرد ۳۰ تا ۶۴ ساله می‌شود که حداقل یک دندان آسیاب ندارند. این درمان درون‌وریدی که با موفقیت و بدون عوارض جانبی قابل توجه همراه بوده، باعث رویش دندان‌های جدید در راسوهای اهلی و موش‌ها شده است و اثربخشی آن روی انسان مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

پس از این مرحله اولیه که ۱۱ ماه به طول می‌انجامد، محققان دارو را روی کودکان ۲ تا ۷ ساله که به دلیل نقص مادرزادی، حداقل چهار دندان ندارند، آزمایش خواهند کرد. این نقص تقریبا یک درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محققان همچنین قصد دارند از افرادی که با بی‌دندانی جزئی روبه‌رو هستند یا افرادی که به دلیل عوامل محیطی، یک تا پنج دندان دائمی خود را از دست داده‌اند، در این آزمایش بالینی استفاده کنند. تقریبا ۵ درصد از آمریکایی‌ها تعدادی از دندان‌های خود را از دست‌ داده‌اند و این میزان در بزرگسالان بالاتر است.

این دارو با غیرفعال کردن پروتئین USAG-1 عمل می‌کند؛ پروتئینی که مانع رشد دندان می‌شود. با مسدود کردن ارتباط USAG-1 با سایر پروتئین‌ها، پروتئین مورفوژنتیک استخوان (BMP) تقویت می‌شود و منجر به تشکیل استخوان جدید می‌گردد. این فرآیند منجر به رویش دندان‌های جدید در موش‌ها و راسوها شده است که ویژگی‌های USAG-1 آن‌ها مشابه انسان است.

در صورت موفقیت، این درمان می تواند طی شش سال در اختیار افرادی قرار بگیرد که دندان‌های دائمی خود را از دست داده‌اند.

منبع اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا